Elektronska komunikacija je ekološki prihvatljivija od komunikacije na papiru, odnosno štampanog materijala. Koliko puta ste čuli za ovu tvrdnju? Da li je u praksi baš tako, pročitajte u nastavku teksta.
Činjenica je da je papir obnovljiv i održiv proizvod. Glavna sirovina od koga se dobija je drvo, a evropske šume odakle dolazi većina sirovina, porasle za veličinu jedne Švajcarske za samo 15 proteklih godina.
Međutim, Istraživanja pokazuju da 56% evropskih potrošača veruje da su elektronske komunikacije bolje za životnu sredinu nego kada se komunikacija odvija na štampanom materijalu.
Preduzeća i pojedinci koji koriste usluge u oblaku često nisu svesni da serveri na kojima se čuvaju podaci koriste velike količine električne energije koja se dobija iz neobnovljivih izvora.
Problem elektronskog otpada je takođe izuzetno velik. Elektronska industrija je odgovorna za 53,6 miliona metričkih tona e-otpada širom sveta u 2019. godini. Očekuje se da će e-otpad porasti na 74,7 metričkih tona do 2030. godine i dostići čak 110 metričkih tona do 2050. godine ako ne promenimo naše navike.
Ono što posebno brine jeste da je u 2019. godini, samo 17% globalnog e-otpada prikupljeno za reciklažu dok je u Evropi procenat dosta bolji i iznosi 42,5%. Neekološki prihvatljivo odlaganje i tretman ovakvog otpada predstavlja značajan rizik za životnu sredinu i zdravlje ljudi. Čak i prikupljen otpad u vidu sirovih materijala iz digitalne opreme, servera i generatora je dobrim delom neobnovljivi i teško ga je reciklirati.
Digitalno doba je neopravdano stavilo štampu na stub srama kao industriju koja šteti planeti. Brojevi i činjenice za sada pokazuju drugačiju sliku i zato štampajte bez bojazni, trudeći se da koristite materijale koji su obnovljivi i dugoročno isplativi.
Izvor: twosides.info