Objavljeno dana

Svetski dan klimatskih promena i štamparska industrija

stamparija-publish-beograd-digitalna-stampa-svetski-dan-klimatskih-promena

Svetski dan klimatskih promena obeležava se 4. novembra širom sveta kao prilika da se podigne svest o globalnim ekološkim problemima i izazovima sa kojima se suočavamo u vezi sa klimatskim promenama. Iako je štamparska industrija u prošlosti bila poznata po visokoj potrošnji papira, energije i hemikalija, u poslednjim decenijama beleži se značajan napredak ka smanjenju negativnog uticaja na životnu sredinu.

Tradicionalni štamparski procesi koriste velike količine prirodnih resursa, uključujući papir, mastilo i vodu. Prema nekim procenama, štamparska industrija troši oko 10% svetske zalihe vode, uglavnom u fazama pripreme i čišćenja. Takođe, papirna industrija, koja je usko povezana sa štamparstvom, odgovorna je za značajan deo seče šuma, a korišćenje hemikalija za bojenje i štampanje ima dodatni štetni uticaj na vodene ekosisteme.

Napredak u štamparskoj industriji

Uvođenjem digitalnih tehnologija u štampanje sve je manja potreba za masovnim štampanjem i skladištenjem proizvoda. Digitalna štampa omogućava proizvodnju tačno onoliko materijala koliko je potrebno što smanjuje otpad i prekomernu upotrebu papira.

Digitalna kolor štampa u centru Beograda. Za sve informacije pošaljite nam upit na stranici kontakt ili nas pozovite telefonom

Danas je dostupno mnogo opcija za štampanje na recikliranom papiru, a tehnologije su toliko napredovale da je kvalitet ovakvog papira skoro identičan onom od novog drveta. Reciklirani papir troši do 70% manje energije u proizvodnji što znatno smanjuje emisiju ugljen-dioksida.

Zašto je štampa ekološki prihvatljiva kao i njeni proizvodi? Pročitajte ceo članak ovde.

Tradicionalne štamparske boje i mastila sadrže naftne derivate koji su štetni za životnu sredinu. Međutim, poslednjih godina sve više se koristi biljno mastilo koje je biorazgradivo i manje zagađuje čime se smanjuje ekološki otisak štamparskih procesa.

Sve veći broj štamparija danas se odlučuje za pridržavanje međunarodnih standarda kao što su FSC (Forest Stewardship Council) i PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification). Ovi sertifikati osiguravaju da je drvo za papir dobijeno iz održivo upravljanih šuma.

Obeležavanje Svetskog dana klimatskih promena u štamparskoj industriji podseća nas na važnost prilagođavanja održivim praksama kako bismo zaštitili planetu za buduće generacije. Industrija štampanja se već suočava sa brojnim izazovima ali istovremeno pruža prostor za inovacije koje mogu doprineti očuvanju životne sredine. Upotreba recikliranih materijala, prelazak na digitalnu štampu i korišćenje obnovljivih izvora energije samo su neki od koraka ka zelenijoj budućnosti štamparstva.

Izvor slike: www.freepik.com