Najveća biblioteka na svetu je Kongresna biblioteka (Library of Congress) u Sjedinjenim Američkim Državama. Ova biblioteka se nalazi u Vašingtonu, glavnom gradu SAD-a i predstavlja nacionalnu biblioteku i istraživačku službu Kongresa. Osnovana je 1800. godine i od tada je jedna od najvažnijih kulturnih i intelektualnih institucija na svetu.
Kongresna biblioteka je osnovana 24. aprila 1800. godine, kada je predsednik John Adams potpisao zakon koji je odobrio prenos sedišta vlade SAD iz Filadelfije u Vašington. Početni budžet za biblioteku iznosio je 5000 dolara, a prvih 740 knjiga i tri mape je naručeno iz Evrope. Tokom rata 1812. godine, Britanci su spalili zgradu Kapitola, uključujući biblioteku ali je ona obnovljena 1815. godine kada je bivši predsednik Thomas Jefferson prodao svoju ličnu kolekciju od 6487 knjiga Kongresu.
Kongresna biblioteka ima najveću kolekciju knjiga, rukopisa i drugih materijala na svetu. Trenutno poseduje više od 170 miliona predmeta gde spada:
- Više od 40 miliona knjiga i drugih štampanih materijala.
- 74 miliona rukopisa.
- Najveća zbirku pravnih materijala, mapa, nota i muzičkih zapisa na svetu.
- Milioni novina, fotografija, crteža i drugih vizuelnih materijala.
U poslednjih nekoliko decenija, Kongresna biblioteka se fokusirala na digitalizaciju svojih zbirki kako bi omogućila globalni pristup informacijama. Milioni dokumenata su digitalizovani i dostupni preko interneta, uključujući retke knjige, rukopise, fotografije i zvučne zapise.
Misija Kongresne biblioteke je da pruža podršku Kongresu Sjedinjenih Država u njegovim istraživačkim potrebama ali takođe služi i kao resurs za sve građane.
Najveća biblioteka na svetu je simbol intelektualnog bogatstva i kulturnog nasleđa koje pripada čovečanstvu, ne samo Sjedinjenim Američkim Državama. Kroz svoje ogromne zbirke, impresivnu arhitekturu i posvećenost širenju znanja, služi kao inspiracija novim generacijama istraživača, studenata i ljubitelja knjiga širom sveta.