U našem prošlom članku smo se bavili uticajem boja na emocije kupaca i koje su osnovne podele boja prema toplini. Odabir prave boje prilikom štampe propagandnog materijala i marketinške kampanje može značajno povećati primećenost proizvoda pa samim tim i njegovu prodaju.
Marketinški stručnjaci se uglavnom slažu sa osnovnim značenjima pojedinih boja i njihovom uticaju na emocije potrošača kao i na izbor prilikom kupovine proizvoda. Prema sajtu digital synopsis pojedine boje imaju sledeća značenja i primenu u marketingu:
Bela boja se povezuje sa čistoćom i sigurnošću.
Crna boja se povezuje sa autoritetom, snagom i stabilnošću. Često se koristi za stvaranje efekta manjih dimenzija proizvoda.
Žuta i narandžasta boje su prilično slične u emocijama koje izazivaju. Kupcima ove boje mogu izazvati dozu optimizma i vedrine. Koriste sa često za privlačenje impulsivnih kupaca.
Crvenu boju često koriste prodavnice brze hrane jer se veruje da gledanje u crvenu boju otvara apetit. Ona asocira na strast i uzbuđenje..
Zelena boja se povezuje sa zdravljem i prirodom. U temama koje bave ekologijom često se koristi zelena boja. Prodavnice koriste zelenu boju na mestima gde se želi postići opuštanje kupaca.
Plavu boju preferiraju muškarci i ona asocira na vodu ali takođe i na mir i pouzdanost. Plava boja proizvoda u kupcima može izazvati osećaj poverenja i sigurnosti.
Ljubičasta boja se povezuje sa mudrošću i aristokratijom. Ova boja može da predstavlja kreativne i maštovite brendove.
Siva boja asocira na praktičnost i solidarnost. Previše sive boje može asocirati na starost i smrt pa je treba oprezno koristiti.
U našem sledećem članku pročitajte kako se različite boje prikazuju na ekranima monitora i kako se to odnosi na štampu konačnih proizvoda.