Počelo je od restorana u Londonu, a sada već i drugi prihvataju novu tehnologiju 3D štampanja hrane kao i desetine novih 3D štampača koji se pojavljuju na tržištu. Brzi razvoj tehnologije i povećan interes navodi na zaključak da će uskoro svaka kuhinja i domaćinstvo biti opremljena sopstvenim 3D štampačem za hranu.
3D štampanje hrane funkcioniše slično kao obična 3D štampa, u smislu da se materijal nanosi na površinu kako bi se stvorio konačni objekat. Sirovi materijal, u ovom slučaju hrana, se ubacuje u posudu nalik špricu i zatim se istiska dok se mlaznica pomera okolo da bi pratila oblike i formirala slojeve jedan po jedan.
Potrebno je naglasiti da su 3D štampači za hranu uglavnom pogodni za arhitekturu složenih oblika i dizajna, a ne za kuvanje sastojaka. Materijali su jestivi i spremni za potrošnju ili će se nakon izrade kuvati ili peći na roštilju kada se proces 3D štampanja završi.
Danas se 3D štampači za hranu uglavnom koriste za gurmanske specijalitete, bilo da se radi o proizvodnji u kuhinjama restorana ili čak u pekarama. Trenutno ova tehnologija nije još uvek skalabilna, jer zahteva više vremena za razvoj kako bi sazrela.
Osim u ekskluzivnim restoranima 3D štampanu hranu moguće je pronaći i u sofisticiranim pekarama koje koriste ovu tehnologiju za štampanje jestivih ukrasa za svadbene torte. Takođe, dobra vest za sve ljubitelje pice je da su 3D štampane pice u pripremi već neko vreme i sigurno će postati stvarnost u godinama pred nama.
Budućnost 3D štampe hrane je svetla kada se eliminišu pojedini nedostaci kao što su brzina štampe, koja može biti i do 45 minuta, priprema materijala (hrane) za štampu kako bi mogao da se istiska i formira oblik, obuka zaposlenih, cena 3D štampača i drugi izazovi. Sigurno je jedno, zanimljivi oblici i serviranje hrane dostići će novu dimenziju primenom savremene tehnologije. Mi jedva čekamo ali ćemo se ipak držati onog u čemu smo dokazano iskusni, pouzdani i profesionalni – digitalnoj kolor štampi.
Prijatno.